Zahrada je vaším druhým domovem, kde je příjemně strávený volný čas nejcennější. Místo práce s ruční zálivkou tedy klientům vždy doporučujeme instalaci automatického závlahového systému. Pojďte se podívat, jaké jsou možnosti, jak postupujeme my a jaké systémy používáme.
Výhody automatického závlahového systému
- šetří váš čas
- lépe hospodaří s vodou, omezuje výpary vody a celkově snižuje spotřebu vody na zálivku
- optimalizuje finanční náklady spojené s vodou a energiemi
- zavlažováním ve večerních a ranních hodinách pomáhá udržet vaši zeleň v dobré kondici a zamezuje tzv. spálení rostlin
- v případě dlouhodobého přísušku umožňuje kombinaci vodního zdroje z dešťové i vodovodní vody
Jaké závlahové systémy používáme
- postřikovače pro trávníkové plochy
- závlaha podmokem (kapkové podzemní potrubí)
- kapkovou závlahu pro záhonové výsadby, zeleninové zahrady a vyvýšené záhony
- kapkovou závlahu truhlíků / mikrozávlahu přímo k rostlinám na střešních zahradách, terasách a balkónech (zde se upravuje průtok dle požadavků jednotlivých rostlin)
- využíváme renomovanou značku Hunter®
- realizaci systému zajišťují kvalifikovaní odborníci
Závlahové systémy realizujeme i v již hotových zahradách – 14 dnů od sloupnutí trávníku nejsou výkopové práce patrné a vaše zahrada se znovu zelená.
Závlahový systém je potřebný především pro trávník a pro výsadby hlavně po do dobu prvních 3 let.
Četnost zálivky je možné řídit i dle předpovědi počasí, je-li propojena s internetem či je regulována integrovanou meteorologickou stanicí.
Jak postupujeme a pracujeme v terénu
Na základě projektu zahrady či stávající zeleně vytyčíme, které plochy budou součástí závlahového systému.
Určíme si zdroj vody a napojíme jej na závlahový systém (studna, retenční nádrž, vodovodní řád aj.) a na zdroj elektřiny.
Rýhovacím strojem vytvoříme síť rýh, do nichž položíme závlahové potrubí pro různé sekce a závlahové šachty.
Položíme potrubí pro postřikovače na závlahu trávníku či kapkové podzemní potrubí na závlahu podmokem, kapkové potrubí pro závlahu záhonových výsadeb a odběrná místa pro napojení na ruční zálivku.
Výkopy zasypeme a kapkovou závlahu zapravíme pomocí kolíků jemně do substrátu.
Nakonec nastavíme automatický závlahový systém s možností řízení přes jednotku wifi či napojení na chytrou domácnost a naučíme vás jej obsluhovat (osobně nebo online).
Jak na retenční nádrž s děšťovou vodou
Pro vaše rostliny je právě dešťová voda tím nejpřirozenějším zdrojem zálivky. Abychom jí v zahradě zadrželi co nejvíce, je dobré vybudovat či využívat akumulační jímku na zadržování dešťové vody, ideálně s dopouštěním ze studny či jiného vodního zdroje.
Samotná dešťová voda se kvůli znečištění musí filtrovat přes čerpadlo s filtrací, v případě dlouhodobých srážek “přepadává” pryč z nádrže a naopak v období dlouhodobých přísušků dočerpává vodu ze zmíněného externího zdroje.
Z důvodu prodlužujících se období sucha doporučujeme počítat s nádrží minimálně 5 m³, nicméně velikost samozřejmě záleží především na charakteru zeleně v zahradě a na klimatických podmínkách dané lokality. S napojením na akumulační nádrž už si náš vyhotovitel závlahového systému hravě poradí.